Cometic Vauxhall/Opel 16V 1.6L 82mm .089 inch MLS Head Gasket - C4257-089
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
CGSC4257-089
UPC:
Availability:
This part is back-ordered therefore shipping time will vary.
MPN:
C4257-089
Special Order:
Y
Core Price:
0
Clearance Item:
N
5 customers are viewing this product
Comprised of multiple embossed layers of stainless steel with the outer layers utilizing a Viton rubber coating. Compressed operating thickness is 0.089". Cometic MLS (Multi-Layer Steel) Head Gaskets provide maximum sealing performance for todays high output engines and require no sealants. MLS gaskets are ideal for both aluminum heads to aluminum blocks and aluminum heads to cast iron blocks. They can withstand the shearing force created by the two materials. MLS gaskets have increased strength because they are comprised of multiple layers of stainless steel; which also creates the ability to rebound and resist corrosion. The outer layers are embossed and coated on both sides with Viton (a flour elastomer rubber based material that is heat resistant to 250 C/ 482 F). Viton is designed to meet the demands of a variety of harsh sealing environments, load conditions, and surface finishes. The center or shim layer is uncoated stainless steel, which can be varied to accommodate multiple thickness requirements.
Returns Policy
Shipping
TRANSIT TIMES:
  • Next Day Air - Delivered within 1 Business Day
  • 2nd Day Air - Delivered within 2 Business Days
  • 3-Day Service - Delivered within 3 Business Days
  • Ground - Delivered within 3-5 Business Days
INTERNATIONAL SHIPPING
The layaway lowdown:
  • For online purchases only
  • Down payment: 20%
  • Most lease agreements are for a maximum of 3 months, but can be up to 6 months.
  • 90-day purchase options includes a markup over invoice price
  • You can make payments anytime on your Layaway at PayPal.
  • 5% Cancellation Fees Apply if decide to cancel.